Winogrona

O nas

W roku 2004 Lidia i Marek Nowińscy zrealizowali jedno ze swoich marzeń i założyli w Przysiekach koło Jasła swoją pierwszą winnicę. Winnice polskie zaczęły wtedy przeżywać czas renesansu. Właściciele zachwycili się winiarstwem kilkanaście lat temu na Węgrzech. To tam nauczyli się szacunku do wina i podziwu dla winiarzy. Nazwa "Dwie Granice" wzięła się z położenia winnicy na granicy dwóch wsi – Przysiek i Trzcinicy. Lidia i Marek Nowińscy mieszkają w Warszawie, ale podjęli decyzję o budowie domu w Przysiekach, gdzie sięgają rodzinne korzenie Pani Lidii. Po zaprojektowaniu winnicy i doborze odmian winogron, właściciele zaczęli swoją winiarską działalność. Pierwsze zbiory odbyły się w roku 2006 i od tego czasu odbywają się regularnie. Państwo Nowińscy bardzo poważnie podchodzą do winiarskiego biznesu i 18go czerwca 2011 roku zaczęli budowę budynku winiarni, zapewniającej warunki winifikacji dla 6 hektarowej winnicy.

W chwili obecnej owocująca część winnicy w Przysiekach ma powierzchnię 1,20 hektara, a ogólne 1,80 hektara. Prowadzonych jest na niej około 7500 krzewów winorośli. Możemy tu znaleźć około 15 różnych odmian winogron. Uprawiane odmiany winogron na wina białe to między innymi: Aurora, Bianca, Johanniter, Hibernal, Seyval Blanc, Muskat Odeski i Jutrzenka. Z najpopularniejszych odmian na wina czerwone natomiast: Rondo, Regent, Leon Millot, Marechal Foch, Cabernet Cortis. Są to odmiany, które najczęściej wypełniają polskie winnice.

W 2012 roku miały miejsce nowe nasadzenia, na drugiej winnicy znajdującej się w Bączalu Górnym (gmina Skołyszyn). Jest to winnica o powierzchni 4,20 hektarów, owocująca część wynosi na dzień dzisiejszy 60 arów.

Można więc powiedzieć, że łączna powierzchnia winnic "Winnicy Nowińskich Dwie Granice" wynosi 6 ha, jednak nie cała powierzchnia jest jeszcze owocująca.

Winnica Dwie Granice

Galeria